Екскурс у безстрокові свопи

Vadim Muntianov
9 min readFeb 10, 2022

Визначення: безстроковим ф’ючерсним контрактом, також відомим як безстроковий своп, називають угоду, яка дозволяє контрагентам без-опціонально купувати або продавати актив у будь-який момент у майбутньому. Безстрокові свопи дозволяють купувати або продавати цінність деяких «базових» активів з кількома ключовими перевагами:

1. Можна торгувати з кредитним плечем.
2. Немає необхідності зберігати базовий актив.
3. Позицію можна тримати відкритою вічно.
4. Легко шортити.

Опціони, форварди, ф’ючерси та безстрокові свопи — це все деривативні контракти. Вартість деривативів певним чином залежить від узгодженої вартості базового фінансового активу. Роз’яснення останнього речення зайняло б цілий пост, тому зараз ми зосередимося лише на бесзстрокових ф’ючерсах. Безстрокові ф’ючерсні контракти були вперше запропоновані в 1992 році лауреатом Нобелівської премії Робертом Шиллером як механізм виявлення ціни на неліквідні активи[1]. Відтоді, як BitMex представила їх у 2016 році, ф’ючерсні контракти на ринку криптовалют процвітали. Середній щоденний обсяг торгів безстроковими ф’ючерсами на Bitcoin сьогодні вищий, ніж його спотовий аналог [2]. Завдяки своїм унікальним характеристикам безстрокові свопи є результативним і капіталоефективним інструментом трейдрів для ставок на рух ціни базових активів. У цій статті ми розглянемо основи торгівлі ф’ючерсними контрактами та проілюструємо, як ці деривативні інструменти, що стають дедалі популярнішими, працюють “під капотом”.

tl;dr

Аліса, криптовалютний трейдер, вважає, що DOT недооцінений і має довгостроковий потенціал росту. Вона має декілька способів зробити ставку на підвищення ціни DOT в майбутньому. Перший варіант — купити DOT на споті за поточним обмінним курсом, одразу ж отримуючи право власності на монети, та або тримати їх, або депонувати (віддати на забезпечення) за додаткову винагороду. Другий - піти на ринок деривативів і купити ф’ючерсні або опціонні контракти на DOT. Ці контракти не надають право власності на монети Алісі, але дозволяють їй використовувати кредитне плече для збільшення своєї «купівельної спроможності». Щоб скористатися перевагами деривативів, не обтяжуючи себе складністю термінів дії ф’ючерсів та опціонів, Аліса могла б скористатися улюбленим деривативом криптовалютного ринку — безстроковим свопом

Безстрокові що?

На відміну від класичних ф’ючерснів, безстрокові не потрібно періодично подовжувати для підтримки своєї позиції. Трейдери можуть тримати безстрокові свопи скільки заманеться, за умови підтримки достатнього забезпечення та маржі для збереження своїх позицій відкритими. Більш того, можлива торгівля з кредитним плечем, тобто торгівля запозиченими грошима. Деякі біржі навіть пропонують кредитне плече до 125x (!). Роз’яснення щодо кредитного плеча вимагає також оствітлення інших суміжних тем: коефіцієнтів маржі, ліквідації та страхових фондів — про це ми напишемо в окремій статті.

На відміну від спотових ринків, ніякого обміну базовими активами не відбувається. Трейдери відкривають лонгову або шортову позицію без клопоту зі зберіганням самих інвестеційних активів. Нарешті, ціна безстрокового свопу точно відстежує ціну базового активу за допомогою ставок фінансування, або спрощенно, фандінгу — періодичних платежів, якими обмінюються власники лонг і шорт позицій. Нижче детально розглянемо механізм ставки фінансування, але якщо коротко, він врівноважує попит між лонг та шорт контрактами. Фандінг зближуює ціну ф’ючерсного контракту до спотової ціни базового активу.

Зважаючи на їх переваги, не дивно, що безстрокові свопи стали найпопулярнішим деривативом на ринку криптовалют.

CeFi в топі, DeFi наздоганяють

Обсяг торгів на ф’ючерсних ринках більший, ніж на спотових ринках, і має все більш значний вплив на ціни криптоактивів. Централізовані біржі, такі як Binance, Huobi, Bybit і FTX, домінують у цьому просторі, тоді як доля децентралізованих бірж на момент написання цієї статті становить менше 1% від об’єму торгів на централізованих біржах. У лютому 2021 середній щоденний обсяг на чотирьох провідних DEX’ах з деривативами становив 67,7 мільйонів доларів США, порівняно з 137 мільярдами доларів на CEX [3]. Через три місяці середній щоденний обсяг торгівлі ф’ючерсами на тих самих DEX’ах зріс майже на 300%, а на CEX- лише на 32%. В додаток до високої ліквідності, зручного користувальницького інтерфейсу і швидких ончейн транзакцій, децентралізованим біржам доведеться залучати трейдерів за допомогою економічних стимулів та моделей розподілу вартості, вигідніших, ніж на централізованих біржах.

То ж, потрейдимо!

Щоб відкрити позицію на безстрокових ф’ючерсах, трейдер повинен спочатку внести деякі активи на депозит, як правило, долари США або стейблкоіни. Після вибору бажаного кредитного плеча трейдер відкриває лонг або шорт позицію в залежності від того, чи вважає він, що актив подорожчає чи знеціниться. Для кожної угоди с кредитим плечем є чотири важливі ціни, які слід запам’ятати:

  • Ціна входу: середня ціна контракту, за якою відкривається ф’ючерсна позиція.
  • Ціна банкрутства: ціна контракту, за якої збиток від торгівлі дорівнює вартості маржі користувача.
  • Ціна ліквідації: ціна контракту, за якою відбувається ліквідація. Вона дещо вища за ціну банкрутства для лонг позиції і нижча за ціну банкрутства для шорт позиції.
  • Ціна виходу: середня ціна контракту, за якою угода закривається.

Для торгівлі в лонг, ціни можна візуалізувати наступним чином:

Щоб проілюструвати як працюють бестрокові свопи, розлянемо наступний приклад.

1 лютого 2021 року Боб відкриває свій телефон і бачить, що DOT коштує 20 доларів США за токен. Він вважає, що ціна DOT зростатиме в майбутньому, і вирішує купити безстроковий своп-контракт, щоб висловити своє переконання у вигляді угоди на ринку. Боб вносить 100 USDC на ф’ючерсний рахунок і відкриває лонг позицію з кредитним плечем 4x на 20 DOT, на загальну суму 400 USDC. Його ціна входу — 20 доларів США за контракт. Фактично, Боб отримав можливість увійти в позицію 20 DOT, маючи на маржі лише 25% вартості позиції! Однак кредитне плече — це палиця на два кінці. Достатньо, щоб ціна DOT знизилася на 20%, щоб Боб втратив весь свій депозит в розмірі 100 USDC.

Ціна входу: 20 USDC; Кредитне плече: 4x
Ціна банкрутства = ціна входу * кредитне плече/(кредитне плече+1) = 16 USDC

На щастя для Боба, ціна DOT неухильно зростає протягом наступних днів. Він задоволений результатом і через два тижні продає свої 20 DOT за ціною виходу 30 USDC.

Прибуток Боба = кількість контрактів * (Ціна виходу — Ціна входу)
Прибуток Боба = 20 * (30 USDC — 20 USDC) = 200 USDC

Якщо не брати до уваги фандінг, Боб виходить із приємним прибутком у 200 USDC. Зрештою, він отримав 200% прибутку від свого USDC, тоді як ціна DOT зросла лише на 50%.

Кредитне плече

Торгівля з кредитним плечем передбачає позичання капіталу для збільшення свого цінового порогу, а також прибутків і збитків. Початковий депозит, який називають заставою або початковою маржею, використовується для відкриття більш великої позиції. Відношення загальної вартості угоди до початкової маржі називається кредитним плечем. Наприклад, трейдер, який використовує кредитне плече 4x, може торгувати ф’ючерсами на суму 400 доларів США з маржею лише 100 доларів США.

Торгуючи з кредитним плечем, трейдерам слід пам’ятати про підтримуючу маржу та ціну ліквідації. Усі позиції відкриваються під заставу початкової маржі. Коли нереалізовані збитки зменшують початкову маржу до рівня підтримуючої маржі, позиція ліквідується. У цьому випадку біржа закриває позицію, а трейдер втрачає початкову маржу, призначену для позиції. Якщо можливо, слід уникати ліквідації шляхом додавання забезпечення. Про маржинальні вимоги, страхові фонди та авто-ділевереджінг ми писали в іншій статті.

Ставка фінансування або фандінг: як безстрокові ф’ючерси відстежують ціну базового активу

Ставка фінансування — це врівноважуючий механізм, який коригує ціну бестрокового контракту до ціни базового активу. Ставки фінансування буквально встановлюють ціну на відхилення ціни ф’ючерсного контракту від ціни базового активу, тобто на різницю між ними. Чим більша ця розбіжність, тим вища ставка фінансування. Методологія розрахунку фандінгу на різних біржах може доволі сильно різнитися. Проте, фандінг зазвичай має два спільних компоненти: процентну ставку та премію [4].

Ставка фінансування = процентна ставка + премія.

Процентна ставка зазвичай враховує різницю в процентних ставках базової валюти та валют, що котируются. Премія розраховується алгоритмічно, залежно від індекс ціни та ціни бід/аск впливу.

Ціна індексу: середня спотова ціна базового активу. Для децентралізованих бірж ії надає оракул.

Ціна Бід/Aск впливу: це середня ціна за якою виконуються ринкові ордери на продаж/купівлю з попередньо визначеною умовною вартістю впливу. Наприклад, для умовної вартості впливу в 10 000 доларів США ціна бід впливу буде середньою ціною від маркет продажу контрактів на суму 10 000 доларів США. Умовні вартості впливу, за якими визначаються ціни впливу, відрізняються на різних біржах.

Далі компонент премії ставки фінансування розраховується як відхилення ціни впливу від ціни індексу на біржі пропорційно ціні індексу.

Премія = (Max(0, Ціна бід впливу — Ціна індексу) — Max(0,
Ціна індексу — Ціна аск впливу)) / Ціна індексу

Отже, якщо лонги мають більший попит, ніж шорти, ціна впливу буде в середньому вищою за ціну індексу. В такому випадку фандінг позитивний, і лонги періодично виплачують ставку фінансування шортам. Те ж саме вірно і навпаки — якщо ціна впливу в середньому нижча за ціну індексу, шорти платять лонгам. Завдяки ставці фінансування та арбітражу цін ціна ф’ючерсного контракту збігається з ціною базового активу.

Ці платежі відбуваються постійно або періодично, наприклад, щогодини. Трейдери отримують або здійснюють виплати фінансування пропорційно номінальній вартості своїх відкритих позицій, тобто [вартість позиції * ставка фінансування]. Таким чином, трейдери зі значним кредитним плечем в позиції, будуть платити або отримувати більшу ставку відносно їх маржі. На різних біржах ставка фінансування розраховується по-різному. Графік нижче ілюструє ставки фінансування на кількох великих біржах для безстрокових ф’ючерсів за останні 30 днів.

Обмін виплат по ставці фінансування здійснюється між трейдерами, в той час як біржа не виплачує та не отримує ніяких виплат.

Типи маржі та PnL

Прибуток та збиток обчислюються за різницею між ціною закриття та ціною відкриття під час закриття безстрокового свопу, враховуючи напрямок торгівлі(лонг або шорт) та розмір позиції. Розрізняють два типи врегулювання: зворотне нелінійне і лінійне.

Зворотне нелінійне врегулювання передбачає забезпечення та виплату в базовій валюті, а не у валюті котирування. Наприклад, трейдери на парі BTC/USD вносять BTC як забезпечення і тому отримують свою виплату також в BTC. Нелінійність виникає через те, що вартість застави BTC і контракту змінюється при коливанні ціни BTC. Оскільки трейдер отримує прибуток від лонг позиції в BTC, виплату також отримує в BTC, але в меншому розмірі, оскільки сам BTC дорожчий порівняно з USD. І навпаки, якщо ціна BTC/USD впаде, трейдер буде втрачати BTC швидше, оскільки сам BTC став дешевшим порівняно з USD. Крім того, це підвищує ризик ліквідації, оскільки вартість депонованого забезпечення BTC знижується, разом зі зниженням вартості BTC/USD.

Лінійне врегулювання є новішим і часто більш інтуїтивним за зворотне. Трейдери забезпечують свої позіції стейблкоінами і отримують виплати в стейблкоінах при їх закритті. Таким чином, вартість маржі залишається стабільною коли вартість контракту змінюється.

Традиційно переважали зворотні Bitcoin-маржинальні контракти. Однак більшість бірж з деривативами зараз переходять до лінійних стейблкоін-маржинальних контрактів.

Підсумок

Безстрокові свопи надають право купувати або продавати базовий актив у будь-який момент у майбутньому. Вони є потужним інструментом для трейдерів, які хочуть отримати прибуток від спекуляцій на зміні ціни активу, не тримаючи сам актив. Однак відсутність володіння базовим активом означає неможливість розмістити його в стейкінг або лендінг. Крім того, торгівля з кредитним плечем вимагає ретельної оцінки ризиків. Зрештою, наявність високого кредитного плеча зробила безстрокові ф’ючерси найбільш популярним за обсягом інструментом для торгівлі криптовалютою.

Наразі на ф’ючерсному ринку домінують централізовані біржі. У порівнянні з ними децентралізовані платформи з деривативами займають менше 1% ринку. Зрештою, децентралізовані біржі пропонують трейдерам кращу ціннісну пропозицію. Більшість децентралізованих бірж розподіляють прибуток між користувачами біржі, наприклад, між постачальниками ліквідності на Uniswap. Справедливі моделі розподілу прибутку, притаманні DeFi, дозволяють користувачам безпосередньо отримувати дохід від довгострокового переходу на біржу.

Бібліографія

[1] Shiller, Robert J. “Measuring Asset Values for Cash Settlement in Derivative Markets: Hedonic Repeated Measures Indices and Perpetual Futures.” The Journal of Finance 48, no. 3 (1993): 911–31. doi:10.2307/2329020.

[2] “Bitcoin USD Historical Data | Coingecko”. 2021. Coingecko. https://www.coingecko.com/en/coins/bitcoin/historical_data/usd#panel., https://www.coingecko.com/en/derivatives

[3] “Analysis Of Decentralized Perpetual Swaps”. 2021. Medium. https://huobi-defilabs.medium.com/analysis-of-decentralized-perpetual-swaps-a23ec8488a60

[4] “Perpetual Funding Rate”. 2021.dYdX. https://help.dydx.exchange/en/articles/4797443-perpetual-funding-rate

Оригінал статті: https://firefly.exchange/blog/primer-on-perpetual-swaps

--

--