Основи страхових фондів

Vadim Muntianov
6 min readDec 28, 2021

У цій статті ми розглянемо механізми пом’якшення втрат, які зазвичай притаманні біржам, пропонуючим торгівлю з кредитним плечем. Якщо точніше, ми досліджуватимемо роль страхових фондів і авто-ділевереджінгу як контрзаходів проти падіння капіталу на торгових платформах. Перш ніж продовжити, радимо ознайомитись з інформацією про безстрокові свопи та торгівлю з кредитним плечем.

tl;dr

Страховий фонд надає буферний запас капіталу, щоб біржа залишалася платоспроможною і справедливою. Капіталізація страхового фонду відбувається завдяки спільній витраті всіх трейдерів, які зазнають ліквідації. Натомість трейдери можуть бути спокійні, знаючи, що вони завжди отримають прибуток, на який вони заслуговують.

Ризики кредитного плеча

Максимально можливий збиток від будь-якої угоди на спотових ринках становить 100%, коли ціна спотового активу впаде до нуля. Однак із кредитним плечем збиток може перевищувати 100% стартового капіталу. Це обумовлено тим, що позичені гроші збільшують розмір позиції більше ніж це було б можливо на спотовому ринку, збільшуючи прибутки та збитки. Безстрокові свопи є найпопулярнішими інструментами для торгівлі криптовалютами з кредитним плечем, і на них ми зупинимося в цій статті.

Щоразу, коли внесена застава не відповідає мінімальній вимозі для підтримання позиції відкритою, механізм ліквідації приступить до ліквідації позиції. Такі ліквідації безстрокових своп-позицій із залученням кредитного плеча несуть ризики обвалу капіталу на всій біржі. Ці ризики збільшуються разом із волатильністю на базових спотових ринках, коли проковзування ціни, як правило, вище, ніж зазвичай. Швидкий рух ціни часто залишає деякі рахунки у збитку. Наприклад, програшна лонг позиція може бути ліквідована (примусово закрита по маркету) нижче ціни банкрутства. Оскільки кожна угода має контрагента (якщо я купую, хтось продає), на біржі може не залишитись достатньо капіталу для того, щоб контрагент вилучив свій прибуток. Незважаючи на те, що біржі дуже намагаються мінімізувати частоту та вплив таких неефективних ліквідацій, це все одно відбувається.

Механізми захисту

Платформи для торгівлі деривативами часто мають обмежений даунсайд (потенціальний збиток). Це означає, що вони не переслідують трейдерів за від’ємним балансом. Натомість вони використовують дві стратегії для захисту платоспроможності системи. Першою лінією захисту є страховий фонд — пул капіталу, призначений для негайної компенсації будь-якої ліквідації, яка повертає менше грошей, ніж слід. На Firefly розрахунки здійснюються в стейблкоіні USDC, тому страховий фонд капіталізується за допомогою USDC. Страховий фонд — це суспільне благо, яке захищає трейдерів та не належить нікому. У крайньому випадку, коли страховий фонд вичерпується, авто-ділевереджінг захищає трейдерів, як останній засіб. Ці два механізми гарантують, що трейдери-переможці отримають прибуток, на який вони заслуговують, і що біржа залишається капіталізованою та платоспроможною.

Страховий фонд

Щоб проаналізувати приплив та відтік капіталу в страховий фонд, давайте розглянемо два можливі сценарії. Перед цим необхідно визначити чотири ціни, що стосуються кожної торгівлі з кредитним плечем. Більш детально про кредитне плече ми писали в цій статті. Підсумовуючи, кредитне плече — це відношення вартості умовної позиції до вартості депонованої застави. Тепер давайте розберемо чотири ціни на прикладі торгівлі безстроковими контрактами:

  • Ціна входу: середня ціна за контракт, за якою відкривається безстрокова своп-позиція.
  • Ціна банкрутства: ціна за контракт, за якої збиток від торгівлі дорівнює вартості застави.

Ціна банкрутства = Ціна входу * Кредитне плече/(Кредитне плече+1)

  • Ціна ліквідації: ціна за контракт, за якою відбувається ліквідація. Вона дещо вища за ціну банкрутства для лонг позиції і нижча за ціну банкрутства для шорт позиції.
  • Ціна закриття: середня ціна за контракт, за якою угода закривається.

Нижче наведені чотири ціни на прикладі лонг угоди.

Чотири відповідні ціни проілюстровані для торгівлі в лонг.

Є два можливі сценарії, за яких страховий фонд або росте, або зменшується. Вони залежать від цін закриття, ліквідації та банкрутства. Щоб зробити ці сценарії інтуїтивно зрозумілими, давайте розглянемо приклад ліквідації (примусового закриття позиції по маркету) безстрокового трейду в лонг з кредитним плечем. Після досягнення ціни ліквідації ліквідаційний механізм позначає програшну лонг позицію для закриття по маркету.

До речі, така ж логіка діє і до сценаріїв із трейдами в шорт, але з деякими простими відмінностями — ціна банкрутства вища за ціну ліквідації для шортів.

Сценарій I: Контракти ліквідуються до банкрутства.

Виконується закриття по маркету, при цьому ціна закриття вище ціни банкрутства. Для кожного контракту, ліквідованого таким чином, різниця ціна закриття -(мінус) ціна банкрутства надходить до страхового фонду біржі. Для шорт релевантною різницею буде ціна банкрутства — ціна закриття.

Сценарій ІІ: Страховий фонд покриває неефективну ліквідацію.

Через значне проковзування ціни, лонг який програє, закривається нижче ціни банкрутства. Оскільки баланс рахунку трейдера впав на від’ємну “територію”, страховий фонд покриває капітал, втрачений у процесі ліквідації, тобто ціна банкрутства — ціна закриття, за кожен ліквідований ордер. Таким чином, страховий фонд гарантує, що біржа залишається платоспроможною і що капіталу буде достатньо всім для вилучення. Для ліквідованих шортів відповідною різницею буде ціна закриття — ціна банкрутства.

Різниця між цінами ліквідації та банкрутства не обов’язково є в такому ж масштабі, як і на графіку вище. Ціна ліквідації, як правило, набагато ближча до ціни банкрутства, ніж зображено.

Автоматичне зменшення заборгованості (авто-ділевереджінг)

Припустимо, позицію неможливо закрити за ціною ліквідації, а страхового фонду недостатньо для покриття збитку з цієї позиції. У цьому випадку спрацьовує механізм автоматичного зменшення заборгованості (ADL). Коли відкрита угода досягає ціни банкрутства, система автоматично зменшує позиції на протилежній стороні. Наприклад, припустимо, що ціна BTC миттєво впаде на 20%. У цьому випадку трейдер з короткою позицією з кредитним плечем на BTC/USD може автоматично отримати зменшення своєї позиції, а частину прибутку вивести в готівку, щоб створити «менший тягар» для лонгів, які втрачають гроші.

В рамках ADL, рахунки організовані в чергу, відповідно до рівня їх прибутку та кредитного плеча. Найприбутковіші трейдери з високим кредитним плечем поміщаються на перше місце, щоб знизити ризик контрагента, спочатку маючи справу з найбільш ризикованими трейдерами.

Підсумовуючи, страховий фонд є важливим компонентом будь-якої біржі, яка дозволяє здійснювати торгівлю з кредитним плечем. Це перша лінія захисту від вилучення капіталу на біржі в результаті неефективної ліквідації.

Майнінг страхового фонду

Визначені в «Сценарії I» ліквідаційні штрафи органічно поповнюють страховий фонд під час обмінних операцій. Однак для забезпечення безперебійної торгівлі з моменту запуску потрібен певний капітал. Щоб збільшити початковий капітал для страхового фонду, Firefly організує програму майнінгу страхового фонду. Завдяки програмі користувачі, які допомагають “завантажити” страховий фонд, отримають винагороди в токенах.

Firefly незабаром розпочне програму майнінгу страхового фонду! Детально про це ви зможете прочитати в наступній статті!

Про Firefly

Firefly — це децентралізована біржа для деривативів, побудована на Edgeware, ланцюгу смарт-контрактів на Polkadot. Біржа покликана функціонувати як публічне підприємство, що належить і контролюється спільнотою власників токенів. Модульні, розширювані смарт-контракти дозволяють постійно оновлювати та доповнювати протокол. Ці контракти з відкритим кодом, зручні для розробників і створені для підвищення продуктивності та безпеки Substrate.

Firefly запустить страховий фонд і розпочне безстрокову торгівлю свопами у другому кварталі 2021 року, обидва з винагородами за ранню участь. Трейдери отримають переваги від безперебійної торгівлі, знайомої ще з централізованих бірж, без плати за газ та низьких торгових коміссій. Протокол для торгівлі опціонами запрацює пізніше цього року. Кількість функцій і активів у Firefly з часом буде зростати. Незабаром ми зможемо швидко запустити нові торгові пари і дозволити трейдерам отримати потрібний їм доступ, коли захочуть. Це лише початок — ми сподіваємося, що ви приєднаєтеся до нас у створенні майбутнього фінансів.

Якщо ви зацікавлені в торгівлі безстроковими ф’ючерсами, опціонами чи іншими деривативами, приєднуйтесь до зростаючої спільноти в Telegram і слідкуйте за нами в Twitter!

— Nikodem

Website: https://firefly.exchange
Twitter: https://twitter.com/fireflyprotocol
Telegram: https://t.me/FireflyExchange

--

--